ZŠ - Radujme se, veselme se ve Skanzenu Strážnice

„V době adventu už byly krátké dny a dlouhé noci, a tak se lidé scházeli v domovech, drápalo se peří, loupala fazole, některé stařenky třeba i vyšívaly. Děti sedávaly za pecí a poslouchaly dospělé. Došlo na pověsti a děti se kolikrát pak bály jít domů samy, rodiče je museli zavést ..."

Takové vyprávění si mohli poslechnout žáci šestých tříd, kteří 7. prosince zavítali do Skanzenu Strážnice. Každý rok v tomto čase totiž skanzen ožije, a tak lze potkat Mikuláše se svou družinou, Lucky, pastýře s koledníky nebo tři krále. Návštěvníkům jsou představeny obvyklé práce, zvyky, příprava tradičních jídel, cukroví a stolování na jihomoravské vesnici minulého století v období od počátku adventu do svátku Tří králů.

Hodně z výše uvedených činností si děti mohly samy vyzkoušet a mnohdy byly překvapené, jak byl život našich předků zajímavý a pestrý.

Eva Sázavská

001.jpg 002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg 009.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg

Aktualizováno: 21.12.2017 23:56:03