ZŠ - Projekt Šoa

Dvacáté století už dávno čas odnesl do učebnic dějepisu, ne však ještě do úplného zapomnění. Svět zatím ještě nezapomněl na obě světové války, revoluce, genocidy, totalitní vládce, ale i na skvělé výtvory lidského ducha i lidských rukou našich nedávných předků.

V rámci vyučování dějepisu jsme se v projektu Šoa zaměřili na tragické osudy Židů v období vlády nacistů. V úvodu celodenního programu jsme žáky seznámili s problematikou antisemitismu v dějinách. Poté následoval film Sedm světel, v němž zaznívají vzpomínky přeživších pamětníků holocaustu. Následující hodiny strávili žáci ve skupinkách. Z připravených materiálů sestavovali životní příběhy lidí, kteří se proti své vůli ocitli v koloběhu nemilosrdných dějin a na rozdíl od miliónů jiných měli to štěstí, že všechny hrůzy války přežili.

Odpolední hodiny jsme věnovali opět filmu. Tentokrát to byl příběh Všichni moji blízcí. Příběh, v němž se kromě nezměřitelné tragédie objevuje i pověstné světélko naděje v osobě Nicholase Wintona a jeho téměř zapomenutého zachránění stovek židovských dětí.

Věříme, že seznámení s konkrétními osudy přispěje k lepšímu pochopení dějin onoho nešťastného dvacátého století. Už proto, že díky tomu dvacátému můžeme žít my to dvacáté první. A kdo ví, co o tom našem století budou lidé říkat za sto let!

Vlasta Sokolová, Aleš Kadlec
01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg

Aktualizováno: 15.05.2019 21:31:54