Hlavicka

ZŠ - Jak bojujeme s Covidem a Microsoftem

„Kovid vede tři nula, říkal to pan Prymula", veršoval písničkář Karel Plíhal na jednom z posledních povolených koncertů letošního podzimu. Myslím, že od oné doby Covid svůj náskok trochu navýšil, mimo jiné i kvůli tomu, že mu pomáháme jedním vlastním gólem za druhým. Včetně onoho zmiňovaného plukovníka profesora.

U nás ve škole jsme s virem bojovali statečně slovem i písní až do té doby, než byla píseň zakázána a zbylo jen to slovo. Slovo je sice mocná zbraň, to z dějin známe, ale na toho mrňavého tvora (myslím, že jeho jméno stejně jako jistého lorda z Bradavic se nehodí vyslovovat) je každé slovo krátké. A ostatně každého dobrého slova je tu škoda. Po krátké, ale neúspěšné variantě střídavého vyučování nastala studená říjnová sprcha v podobě úplného uzavření základních škol. A můžete věřit, že tento stav, který někteří nazývají prázdninami, nás vůbec netěší. Už jsme si té neuvěřitelně kostrbaté komunikace s žáky užili na jaře dost. Navíc k boji s tím, co se nehodí vyslovit, a s ofocenými pracovními listy žactva se přidal boj s Microsoftem a jejich aplikací MS Teams. Nenechte se mýlit oslavnými reportážemi v televizi, kde si dotázaní učitelé typicky českým způsobem práci on-line pochválí a pak si doma upřímně zanadávají, že je to hrůza. Už jen zavedení celého toho systému do našeho školního prostředí je práce s mnoha nečekanými překážkami. Například je potřeba vytvořit nové webové stránky školy, jinak s námi ten Bill Gates prostě mluvit nebude, nebude a nebude. Nicméně situace se posouvá kupředu a zatímco žactvo se doma moří s pracovními listy, učitelstvo se moří s notebooky a aplikacemi 21.století. Koneckonců někteří známí umělci se připojili k šíření myšlenky, že Bill Gates může i za tu pandemii. A tak zatímco výsledek zápasu s přírodou je zatím nepředvídatelný, tak u nás ve Střelicích věříme, že to s Microsoftem uhrajeme alespoň na remízu. A jakkoli se pokroku nemůžeme bránit i kdybychom chtěli, v tomto případě je jasné, že i mladá generace, která bez mobilu a počítače nedá ani ránu, v listopadu pochopí, že některé věci se prostě elektronicky dělat nedají. Ale některé ano, tak pojďme do toho.

Přejeme všem školou povinným i nepovinným pevné nervy, spolehlivý internet, moudrou vládu a krásný barevný listopad.

Aleš Kadlec, ZŠ Střelice

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpgAktualizováno: 28.10.2020 20:18:54
Aktualizoval: Dubčák Radim