ZŠ - Adventní výlet 6. A

V předvánoční době navštívili naši šesťáci Muzeum Vyškovska a státní zámek Bučovice. Ve Vyškově je čekala vánoční výstava, která představila lidové obyčeje a činnosti, jež naši předkové vykonávali v čase adventním a vánočním. Přiblížila zvyky spojené se svátky sv. Barbory a Lucie, mikulášské obchůzky a trhy, vánoční věštění, svatoštěpánskou a tříkrálovou koledu. Výstavu doplnily interaktivní prvky, prostřednictvím kterých si děti vyzkoušely prodej na mikulášském trhu, přestrojily se za postavy adventních obchůzek nebo nahlédly do budoucnosti s pomocí věštebných praktik používaných našimi předky o Štědrém večeru. V dílničce si pak vyrobily anděla ze včelího vosku.

Jak se slavily Vánoce v časech dávných i nedávných, jak se zdobily stromečky a jaké děti dostávaly dárky, pak zjistily v Bučovicích. Mohly tam nahlédnout do vánoční atmosféry lidové i měšťanské domácnosti od konce 19. století do 60. - 70. let století dvacátého. A také odsud si odnesly výrobek - hvězdičku vyrobenou ze skleněných foukaných perliček z tradiční dílny v Poniklé.

Eva Sázavská

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg