ZAČÍNÁME S AKVÁRIEM

Úvod    Obsah    Ze života školy    Kultura a sport    Věda a technika    Zábava    Lit. koutek    Rozhovor    Redakce

Pokud vás láká mít doma akvárium, měli byste znát několik základních věcí:

Promyslete si, kam byste akvárium chtěli umístit.
Najděte takové místo, kam přímo nedopadá sluneční světlo, protože jinak by se v akváriu tvořilo velké množství zelené řasy a v letních měsících by se mohla nadměrně zvyšovat teplota vody.

Jakou skříňku pod akvárium vybrat?
Akvárium s vodou, pískem a kamením váží mnoho kilogramů. Například akvárium o rozměrech 40×70×30 cm může i s vybavením vážit až 90 kg. Dostatečně zvažte tedy nosnost skříňky, případně můžete přímo pořídit skříňku nebo stojan, speciálně vyráběné pro tento účel. Širokou nabídku naleznete ve specializovaných prodejnách.

Malé nebo velké?
Nenechte se zmást, péče o malé akvárium není jednodušší. V malém akváriu se dá hůře vytvořit přírodní rovnováha. Ve větším akváriu se za čas vytvoří optimální prostředí, které se bude částečně samo udržovat v čistotě, rostlinky budou prospívat a ryby budou zdravější.

Co budete pro začátek nezbytně potřebovat?
Akvárium, topení, filtr přiměřeného výkonu (vzhledem k obsahu akvária), písek nebo kamínky (nejlépe ve velikosti 3-6 mm), substrát, několik rostlinek, dekorace (velký kámen, hrady z kamene, kořen...), regulátor vody, osvětlení akvária, pokud není součástí krytu. Jelikož rostlinky z počátku nemají z čeho čerpat živiny, je dobré koupit speciální hnojivo pro rostlinky. Dále roztok k prevenci proti nemocem, odkalovač. Rybičky NIKDY nekupujte ihned s akváriem, mohli byste být záhy zklamáni.

Budete potřebovat trpělivost.
I když byste chtěli mít rybičky v akváriu ihned, nedělejte to. Mohli byste o všechny přijít. Nejprve musíte akvárium připravit a to chce čas.

Jak postupovat krok za krokem ?
a) Nejprve usaďte akvárium na jeho místo (později bude tak těžké, že manipulovat s ním půjde obtížně).
b) Properte písek či kamínky v čisté vodě (nepoužívejte žádné chemické prostředky).
c) Do jednoho zadního rohu akvária umístěte topení a do druhého filtr.
d) Umístěte do akvária dekorace, které jste před tím rovněž umyli v čisté vodě.
e) Akvárium naplňte do poloviny vodou, do které přidáte regulátor vody.
f) Následně zasaďte rostlinky, kterým jste zkrátili kořeny a odstranili špatné listy.
g) Dolijte zbytek vody.
h) Nyní můžete spustit filtr a topení.
ch) Teď nechejte akvárium stát po dobu 14 dní (existují i prostředky, kterými lze tuto dobu zkrátit).
i) Mezitím prostudujte, jaké rybičky chcete v akváriu mít a které druhy můžete chovat pohromadě.
j) Kupte několik rybek (zpočátku nekupujte úplně všechny, které jste si vybrali), pokud je jdete kupovat v zimě, vezměte si přenosku,  kde je budete moci udržet v teple (např. chladící box, do kterého dáte malou pet láhev naplněnou teplou vodou a ručník). Rybičky v  sáčku by neměly být déle než 2 hodiny. Se sáčkem netřepejte ani prudce nemanipulujte - mnoho ryb snadno podléhá stresu a mohly by vám uhynout.

k) Sáček i s rybkami vložte do vody v akváriu, aby se teplota vody srovnala, asi za pět minut vpusťte rybky do akvária.

Výběr ryb
Při výběru ryb do akvária pro začátečníky mějte na paměti, že akvárium má obrazně řečeno 3 poschodí a v každém žije jiný druh nájemníků. Aby vše fungovalo v souladu, je potřeba, aby v každém patře bydlel přiměřený počet obyvatel. V akváriu by měli být zástupci dna (sumečci, krunýřovci, pancéřníčci...), obyvatelé střední vrstvy (parmičky, závojnatky, tetry...) a rovněž obyvatelé horního patra (paví oko, čichavec...). V určitém počtu litrů vody lze chovat určité množství rybek. Pokud je ryb v akváriu mnoho, bude se rychle znečišťovat, ryby budou nervózní, budou náchylnější k nemocem a výrazněji neporostou. Také je potřeba myslet na to, že některé druhy ryb nelze chovat pohromadě, protože se vzájemně okusují, nebo dokonce likvidují. Nenechejte se okouzlit prvním dojmem, ale opravdu svůj výběr promyslete. ( Například když si pořídíte do akvária čichavce nebo závojnatky a k nim přidáte krásné parmičky čtyřpruhé nebo mechové, budou ze závojů a dlouhých ploutví jen pouhé cáry.) Dalším aspektem je teplota vody ideální pro daný druh. Měli byste pořizovat ryby, které vyžadují podobné podmínky k životu. Také promyslete, jestli chcete, aby akvárium působilo klidným dojmem, nebo aby tam bylo pořádně živo. I to lze ovlivnit výběrem rybek. Doporučuji pořídit si alespoň jednu publikaci na toto téma, protože se vám bude hodit nejen při výběru ryb, ale do budoucna také k identifikaci případných chorob, které se v akváriu čas od času vyskytují.

Údržba akvária.
Nezapomeňte, že také akvárium se musí uklízet. Odkalovačem odsajte kal ze dna,jednou za 7 až 14 dní asi 1 kbelík a pak vodu opět doplňte čerstvou. Dále je potřeba prát vnitřek filtru (pokud nemáte venkovní filtr), a to dle zatížení filtru 1× za týden až 1× za měsíc. Perte jej a čistěte pouze v čisté a ne příliš horké vodě, abyste nezničili užitečnou mikroflóru. Pokud se na skle tvoří řasy, seškrábněte je žiletkou. Pokud se tvoří rychle, pravděpodobně máte akvárium blízko okna, kde je vystaveno přílišnému slunečnímu záření.